Pracodawca przyjazny twojej rodzinie – mit czy rzeczywistość?

W dzisiejszych czasach decyzja o powiększeniu rodzin coraz częściej jest podejmowana świadomie i skrupulatnie planowana. Czy może nam w tym pomóc przyjazny rodzinie pracodawca? Czy taki pracodawca w ogóle istnieje?

Obrona pracy, staż zawodowy jeszcze w trakcie studiów, by wzbogacić swoje CV, pierwsza praca, szkolenia i studia podyplomowe – to czasy kariery młodych kobiet, które doskonale zdają sobie sprawę, że muszą zaliczyć pewne etapy rozwoju swej pracy zawodowej, po to by jeszcze przed trzydziestką, jeśli ich pozycja zawodowa jest już ugruntowana, móc zdecydować się na dziecko. Nowocześni pracodawcy, którym chce na dobrze wykształconych i lojalnych pracownikach, coraz częściej inwestują w swoje kadry, zapewniając kobietom wiele możliwości łączenia kariery zawodowej z wychowaniem dziecka. Oferują im np. w zbiorowym pakiecie socjalnym ubezpieczenie na wypadek urodzenia dziecka i ubezpieczenia rodzinne, dają gwarancję powrotu do roboty po urlopie macierzyńskim, a także możliwość stopniowego powrotu do pracy po tym urlopie. Częstym elementem tego mechanizmu jest elastyczny czas pracy z możliwością częściowego wykonywania swych obowiązków zdalnie, z domu. Mogą to być określone godziny podczas dnia pracy lub np. jeden dzień w tygodniu w systemie home office. Niektóre wielkie korporacje oferują żłobek lub przedszkole w pobliżu miejsca pracy, opiekę lekarską dla całej rodziny, dodatkowe płatne dni wolne na wypadek choroby dziecka czy opłacenie wyjazdów wakacyjnych dla starych dzieci. Często w firmach praktykowane są też wyprawki dla młodych mam.

Wszystkie te elementy sprawiają, że firma stoi się cenionym i wiarygodnym pracodawcą, z którym warto wiązać swoja przyszłość. Pracodawcy taka polityka kadrowa zabezpiecza niewielką rotację kadr, bo wyszkoleni przez nią pracownicy będą chętniej pracować w firmie, która da im szanse nie tylko rozwoju zawodowego, ale i osobistego.